WordPress varsayılan olarak sadece bazı dosya türlerinin yüklenmesine izin vermekte. Fakat siz temanızın ya da eklentinizin functions.php dosyasına aşağıdaki kodu ekleyerek istediğiniz dosya türünün yüklenebilmesine izin verebilirsiniz. Gerekli düzenlemeleri yaparak hangi dosya türlerinin yüklenebileceğini veya yüklenemeyeceğini herhangi bir eklenti kurmaya gerek kalmadan ayarlayabilirsiniz.

function custom_mime_types($mimes) {
// WEBP yüklemelerine izin vermek için
$mimes['webp'] = 'image/webp';
// EXE dosyalarının yüklenmesini engellemek için
unset($mimes['exe']);
return $mimes;
}
add_filter( 'upload_mimes', 'custom_mime_types' );

Arrayin key değeri dosyanızın uzantısı olmalı. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi webp uzantılı dosyalar için arraye (diziye) key (anahtar) değeri webp olan eleman eklemelisiniz. Elemanın değeri ise o dosya türüne ait MIME type olmalı.
Birçok dosya türünün MIME typelarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
https://www.iana.org/assignments/media-types/media-types.xhtml

MIME Type Nedir?

MIME Multipurpose Internet Mail Extensions kısaltılmış halidir. MIME Type kısaca tarayıcıya ya da kullandığınız programa o dosyanın hangi türde olduğunu belirtmek için kullanılır. İnternet tarayıcıları dosya uzantıları yerine bu MIME typeları dikkate alırlar. Bu değeri bir HTTP headerı olan Content-Type’dan alırlar. Content-Type ise web sunucunuz (Apache, NGINX gibi) tarafından oluşturulur.