NodeMCU Nedir?

NodeMCU: madeni paradan biraz daha büyük boyutta, minik bir elektronik devredir. Açık kaynaktır, ucuzdur ve yeteneklidir.

Düşük gerilimli enerjiyle çalışır. Üzerinde çok sayıda bağlantı noktaları vardır. Bu bağlantı noktalarını kullanarak bağlayacağınız başka elektonik bileşenleri yönetebilirsiniz. Barındırığı WiFi sayesinde kolayca IOT (Internet of Things = Nesnelerin İnterneti) yani internet şeyleri olarak bilinen cihazlar yapmanıza olanak sağlar.

HTTP kütüphaneleri sayesinde web istemleri yapabilirsiniz veya web sunucusu çalıştırabilirsiniz. Bu sayede internet üzerinden bu cihazla iletişime geçebilirsiniz. Uzaktan bir şeyleri açabilir veya kapatabilirsiniz.

Programlama dili olarak Lua betiği yani scripti kullanır. Buna rağmen  Arduino IDE ve Arduino’nun kullandığı dille de programlanabilir. USB kablosuyla bilgisayara kolayca bağlanır, programlanabilir ve veri iletişim kurulabilir.

NodeMCU Özellikleri Nelerdir?

Açık kaynaktır demiştim. Ayrıca sürekli etkileşim halindedir. Programlanabilirdir, düşük maliyetli ve basittir. Ayrıca akıllı bir cihazdır ve WI-FI bağlantıya yani kablosuz bağlantıya sahiptir ve kullanıma hazır gelir.

Proje Özeti

Temelde deauth saldırı yapan bir yazılımdır. Ağlarından bağlantısını kesmek istediğiniz kullanıcıları seçin ve saldırıyı başlatın. Saldırı devam ettiği sürece, seçili cihazlar ağlarına bağlanamıyor.

Çalışma Mantığı

802.11 Wi-Fi protokolünde deauthentication çerçevesi diye adlandırılan bir çerçeve bulunur. İstemcileri kablosuz bir ağdan güvenli bir şekilde çıkarmak için kullanılır.

Bu yönetim paketleri şifrelenmemiş olduğundan, Wi-Fi yönlendiricisinin ve ağ bağlantısını kesmek istediğiniz istemci cihazın MAC adresine ihtiyacınız olacaktır. Ağa bağlı olmamız veya şifreyi bilmeniz gerekmiyor, kablosuz menzilinde olmanız yeterli.

Kurulum

İhtiyacınız olan tek şey bir bilgisayar ve bir ESP8266. NodeMCU satın almanızı öneririm çünkü 4Mb flaş kullanıyor ve kullanımı çok basit. Üzerinde ESP8266 olduğu sürece hangi kartı kullandığınız önemli değil.

  1. Bu adresten son yayınlanan esp8266_deauther_4mb.bin dosyasını indirin. 1MB ve 512kB versiyonlar tüm MAC adreslerini içermiyor.
  2. NodeMCU Flasher ile dosyaları karta yükleyin. (ESP8266 için doğru yükleme boyutunu ve doğru com portunu seçtiğinizden emin olun.)

Kullanımı

İlk önce ESP8266’yı güç vererek çalıştırın.

pwned adlı (bu adı bağlandıktan sonra değiştirebiliyorsunuz) wifi ağına bağlanın (Şifre=deauther).

Bağlandıktan sonra, tarayıcınızı açıp 192.168.4.1 adresine gidin.

Scan butonuna tıklayarak etrafınızdaki wifi ağları taratmaya başlayın.

Tarama bittikten sonra saldırı gerçekleştireceğiniz Wifi ağlarını seçin.

Eğer belirli bir cihazın bağlantısını koparmak istiyorsanız Clients bölümünden ağa bağlı olan cihazları tarayın ve seçiminizi yapın. Eğer seçim yapmazsanız saldırı tüm cihazları etkileyecektir.

ESP8266 ağa bağlı cihazları tararken erişim noktasını geçici olarak

kapatır, bu nedenle tekrar bağlanmanız gerekebilir.

Daha sonra saldırıya başlayabilirsiniz…

Deauth modunu seçtiğiniz zaman cihazlar wifi ağına bağlanamaz.

Beacon (clone) modunu seçtiğiniz zaman seçtiğiniz wifi ağı ile aynı adda 4-5 farklı hotspot oluşturur. Ağa bağlanmak isteyen kullanıcıların kafasını karıştıracaktır.

Beacon (list) listede bulunan isimlerde wifi hotspot oluşturur.

Sorumluluk Reddi

Bu programla yaptığınız işlerden dolayı herhangi bir sorumluluk üstlenmiyorum. Bu saldırı, 802.11 Wi-Fi standardının ne kadar savunmasız olduğunu ve düzeltilmesi gerektiğini göstermektedir.

Kaynak

https://github.com/spacehuhn/esp8266_deauther